Заговарање за унапређење политике волонтирања у Србији

Заговарање за унапређење политике волонтирања у Србији
Измењено:14 окт 19

Овај текст је пре свега намењен учесницима у анализама предстојеће Велике волонтерске „Шта нам тешко“ акције. Акција ће, поред њене основне сврхе – добробити за животну средину ( или „шта може 100 људи да уради за природу у току 1 дана“), бити и активност на којој ћемо тестирати ваљаност алата за процену волонтерског програма у односу на ВОЛОНТЕРСКИ Етички кодекс (који је у завршној фази израде). Даћемо појашњење позадине и основ за разумевање питања пред којима ће се „оцењивачи“ наћи током попуњавања електронског упитника.

Млади истраживачи Србије у сарадњи са још 6 партнерских организација са простора Западног Балкана учествују у спровођењу трогодишњег пројекта „Рута  Западни Балакан 6„, који координира Регионална канцеларија за сарадњу младих (RYCO), а финансијски подржава Министарство спољних послова Норвешке.

Основни планирани исходи пројекта су:

  1. Реформа волонтерске политике
  2. Успостављање Регионалног волонтерског сервиса и
  3. Успостављање Регионалног волонтерског програма – ROUTE WB6

Међу првим активностима које су осмислиле све партнерске организације су Активности заговарања које ће партнери на пројекту спровести до краја прве пројектне године (2019).

План заговарања за унапређење политике волонтирања у Србији до краја 2019. године чине три групе активности, организоване око:

  • осмишљавање алата за самопроцену волонтерске активности (од стране различитих учесника у активности), који се односе на поштовање ЕТИЧКОГ КОДЕКСА ЗА ВОЛОНТЕРЕ И ВОЛОНТЕРСКЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ ЗАПАДНОГ БАЛКАНА развијеног кроз регионални пројекат;
  • промоције Етичког кодекса и Манифеста насталих кроз регионални пројекат међу организаторима волонтирања у оквиру Националног програма волонтирања младих „Млади су Закон 2019“ који спроводи МИС са партнерима, а финасира и подржава Министарство омладине и спорта Републике Србије; и
  • кампање за обезбеђивање широке подршке регионалном Етичком кодексу међу организаторима волонтирања у Србији.

На том путу, тренутно смо у ситуацији да Вам представимо радну верзију Етичког кодекса. Документ је за сада  доступан само на енглеском језику.

Сврхом, описом регионалног контекста волонтирања, приказом основних вредности волонтирања, документ је уведен у суштински део који чине принципи као показатељи добрих пракси које треба применити у волонтерским програмима. Сваки принцип  (утицај волонтирања, интегритет програма, отвореност, сигурност, лични развој и регионална мобилност) је подржан сетом стандарда које треба применити на волонтерском програму. Завршни део документ повезује са општим темама везаним за људска права, етику и вредности цивилног друштва.

Један од могућих даљих праваца рада на документу је и предлог за стварање националних алијанси организација које ће потписом прихватити овај Кодекс.

 


Повезани чланци

И овог лета на камп у Србији!
Измењено:29 маја 23

И овог лета на камп у Србији!

И ове године отварамо прилике за волонтирање у Србији. Поред међународних кампова, настављамо и са камповима који су отворени само за учеснике из Србије. Први камп те чека већ у јулу а додаћемо их још у складу са доступностима програма. Описе кампова, као и све остале информације можеш погледати у делу kampovi.mis.org.rs. Не заборави да се […]

Прочитај више
ПОЗИВ ЗА ДОСТАВЉАЊЕ ПОНУДА – услуга модерирања панела и сесије током конференције
Измењено:13 маја 23

ПОЗИВ ЗА ДОСТАВЉАЊЕ ПОНУДА – услуга модерирања панела и сесије током конференције

МЛАДИ ИСТРАЖИВАЧИ СРБИЈЕ ОБЈАВЉУЈУ ПОЗИВ ЗА ДОСТАВЉАЊЕ ПОНУДА ЗА за услугу модерирања панела и сесије током конференције   У периоду од 12.04.2023. до 26.05.2023. године Млади истраживачи Србије (МИС) ће прикупљати понуде за услуге модерирања панела и сесије током конференције „ЕКО + СИСТЕМ = ДОБРО УПРАВЉАЊЕ ЖИВОТНОМ СРЕДИНОМ“. Конференција се одржава у хотелу Зира 31. маја 2о23. године. Током […]

Прочитај више