Волвокс – Снажније учешће цивилног друштва у изради и праћењу политика заштите животне средине

Волвокс – Снажније учешће цивилног друштва у изради и праћењу политика заштите животне средине
Измењено:11 јан 22

Започињемо нови, двогодишњи пројекат Волвокс – Снажније учешће цивилног друштва у израдии праћењу политика заштите животне средине који финансира Европска Унија.

Као пројектни лидер, у партнерству са Београдском отвореном школом и Регулаторним институтом за обновљиву енергију и животну средину, током наредне две године бићемо ангажовани на заговарању за доношење кључних стратешких докумената у домену заштите животне средине и унапређење законодавства, заснованих на широком учешћу јавности, ефикасном праћењу развоја и спровођења политика, као и на јачању превентивних механизама кроз стратешку процену утицаја на животну средину. Пројекат је усмерен и на праћење активности загађивача и њихово усклађивање са законским обавезама.

Заједно са пројектним партнерима, МИС ће спроводити кластер активности са циљем да се ојачају капацитети грађана, локалних организација и организација цивилног друштва за ефикасније учешће у процесима доношења одлука у вези са заштитом животне средине, подстичући отворене и инклузивне партиципативне процесе доношења политика.

Такође, радићемо на томе да се повећа одговорност јавне управе у превентивним механизмима заштите животне средине  који су пренесени кроз процес ЕУ интеграција у законодавство и систем јавне политике Републике Србије.

Имајући пред собом циљ да трансформативну снагу процеса европских интеграција и Зелене агенде за Западни Балкан усмеримо у реформе животне средине и климатских промена у Србији, овим пројектом тежимо да допринесемо стварању компетентног цивилног друштва као кредибилног партнера у домену развоја политике заштите животне средине, омогућавајући тиме смислен и независан надзор над процесима стратешког одлучивања и улагања.


Повезани чланци

Да ли смањење буџета Министарства заштите животне средине значи и удаљавање од европских стандарда?
Измењено:15 сеп 23

Да ли смањење буџета Министарства заштите животне средине значи и удаљавање од европских стандарда?

На путу ка Европској унији Србија се сусреће са бројним проблемима, а након одлуке да буџет Министарства животне средине у 2023. години буде смањен за 4 милијарде динара, може се рећи да ће достизање стандарда у овој области бити један од највећих изазова. Коалиција 27 скоро десет година уназад прати напредак Србије у Поглављу 27, […]

Прочитај више
Отворен конкурс „Дунавски уметник 2023“
Измењено:04 сеп 23

Отворен конкурс „Дунавски уметник 2023“

Позивамо заинтересоване, узраста од 6 до 18 година, да се пријаве на овогодишњи конкурс за учешће на Међународном такмичењу „Дунавски уметник 2023“. „Дунавски уметник“ је међународно, еколошко-уметничко, такмичење које организује Међународна комисија за слив реке Дунав и Глобално партнерство за воде за Централну и Источну Европу. Конкурс се спроводи у 14 земаља на сливу реке Дунав од 2004. […]

Прочитај више