Међународни волонтерски сервис

Међународни волонтерски сервис (IVS – International Voluntary Service) промовише разумевање међу народима, размену знања међу културама, ангажовање на глобалном нивоу, међународну сарадњу и мир. За разлику од других облика туризма и путовања, међународни волонтери су у јединственој прилици да изграде своје вештине, ставове и способности у вези са интеркултуралношћу, пошто су у директном контакту са локалним становништвом са којим истражују културне разлике и сличности кроз заједнички живот и рад. Ове вештине, ставови и способности се сматрају све више важним у данашњем глобализованом друштву и тржишту.

Иако се раније сматрало да је сам контакт са новом културом довољан да надогради интеркултурно разумевање и способност, у данашње време истраживања показују да контакт са другим културама може да доведе до развијања интеркултурних способности тек у правим условима. Резултати контакта са други културама кроз волонтерски рад зависе од способности волонтерске организације да олакша процес спознаје и природу волонтерске активности, али и од самог волонтера и његове спремности на промену.
Типови међународних волонтерских програма су веома различити и активности, циљеви и организације се често веома разликују. Врло је важно правилно организовати сам програм волонтирања, јер у супротном може да буде контрапродуктиван и неефикасан и да доведе до стварања још јачих предрасуда, смањеног нивоа толеранције и честих неразумевања културних образаца.

Покрет међународних волонтерских кампова је покрет који у својој основи носи реакцију на конфликт. Пјер Сересол (Pierre Ceresole), швајцарски пацифиста који је био сведок масакра и мржње у Првом светском рату, присуствовао је састанку инаугурације Fellowship of Reconciliation 1919. године, где је немацки делегат, Волтер Коч (Walter Koch), чији је брат био убијен у Вердуну, рекао: “ Причамо већ два дана. Да ли је прича све што можемо да урадимо?“. Сересол и Коч су предложили нешто практично и креативно – да раде заједно на обнови. Пронашли су Еснес, разрушено француско село спремно да угости групу међународних волонтера.
Групу су чинили Немци, Британци, Мађари, Швајцарци, Аустријанци, Холанђани и француски мештани, који су радили на изградњи порушених домова. Све особе добре воље су биле добродошле.
После одређеног времена, појединци међу локалним сановништвом су говорили да је присуство странаца „увреда за покојне Французе“ а потом су немачки и аустријски волонтери замољени да напусте камп. Ова реакција је уздрмала и негирала основну идеју помирења и пројекат је обустављен.

Иако се први камп није завршио успешно, њихови учесници су увидели потенцијал који носи – радећи заједно, раме уз раме, на задатку од заједничког интереса, живећи, хранећи се и одмарајући заједно, људи заиста могу да разумеју оног другог и науче нешто од њега, на начин који ниједна друга активност осим међународног радног кампа не може да пружи. Данас, после безмало једног века, лавина коју је покренуо први камп годишње броји преко 3 милиона волонтерских сати и скоро милион волонтера на свим континентима.Више о покрету прочитати овде.

Данас се међународна размена волонтера кроз радне кампове обавља међу глобалним и регионалним мрежама волонтерских организација:

The Alliance of European Voluntary Service Organizations
Service Civil International (SCI)
Coordinating Committee of International Voluntary Services (CCIVS)
South East European Youth Network (SEEYN)

Друге мреже волонтерских организација такодје се баве међународном разменом волонтера, као и лобирањем, успостављањем и одржавањем контаката са институцијама и агенцијама, организују разне активности/семинаре, обављају истраживања и објављују публикације како би побољшали квалитет размена. Организације чланице су међународне или националне.

(Association of Voluntary Service Organisations (AVSO))
(Action d’Urgence Internationale (AUI))
International Cultural Youth Exchange (ICYE)
(European Federation of Intercultural Learning (EFIL))
Voluntariato Internazionale Donna Educazione Svilluppo (VIDES)
Voluntary Service Overseas (VSO)
Internationaler Versohnungsbund
United Nations Volunteers (UNV)
Centre européen du volontariat (CEV)

Најновији чланци из категорије: Волонтирање

Млади у ЕТРУ! Омладинска размена у Француској
Измењено:06 јула 23

Млади у ЕТРУ! Омладинска размена у Француској

Пуно поздрава за све волонтере на омладинској размени „Омладина у ЕТРУ“ и срећан пут у Француску желе Истраживачи уз песму…. Креативан си? Заинтересован да сазнаш више о томе како функционишу подкасти и радио станица и притом креираш свој програм? Желиш да одмориш мозак и будеш у природи три недеље? …. на правом си месту и […]

Прочитај више
Отворен конкурс за координатора/ку Волонтерског сервиса Србије
Измењено:28 мар 22

Отворен конкурс за координатора/ку Волонтерског сервиса Србије

Млади истраживачи Србије, непрофитна организација са седиштем у Београду, расписује конкурс за позицију КООРДИНАТОР/КА ВОЛОНТЕРСКОГ СЕРВИСА СРБИЈЕ (ВСС) Област рада: волонтерство Уколико си ентузијастична и тимски оријентисана особа, која жели да промени свет малим корацима и све то може да постигне у врло динамичним и занимљивим условима, где је подршка осталих чланова и помоћ једна […]

Прочитај више
Важно обавештење за волонтере и волонтерке о међународним камповима
Измењено:11 мар 22

Важно обавештење за волонтере и волонтерке о међународним камповима

Међународни кампови који су доступни у претрази на сајту Младих истраживача Србије су информативне природе, али пријављивање за учешће још није почело. Коначну одлуку о томе да ли ће Млади истраживачи Србије ове године слати волонтере и волонтерке на међународне кампове донећемо у априлу, након што будемо видели који су кампови на располагању и услове […]

Прочитај више