Млади истраживачи Србије
Измењено:04 дец 19
Међународни дан волонтера, 5. децембар, прилика је за све нас да промовишемо волонтерство, подстакнемо институције и организације да препознају и подрже волонтерске напоре и допринос волонтера како личном тако и колективном развоју, а, изнад свега, да се волонтерима захвалимо.
Задовољство нам је да се захвалимо и исвим партнерима са којима смо организовали кампове, конференције, волонтерске акције и кампање свих ових година. Пре свега Министарству омладине и спорта које нас је препознало као стратешког партнера за подршку волонтирања младих кроз програм “Млади су закон”, коме је такође годишњица – десета по реду. И ове године преко 1400 младих волонтера широм Србије под слоганом „Шта нам тешко“ несебично даје преко 40.000 волонтерских сати за развој заједница, а њихов рад кроз овај програм подржава преко 40 удружења и канцеларија за младе широм земље.
Пре тачно 50 година, истраживачки покрет настао у Ваљеву био је авандгардни покрет који је подстицао младе на преузимање одговорности, иницијативе и на љубав према науци, људима и према природи. Пре 30 година настао је Волонтерски сервис Србије у оквиру Истраживача, а од тада смо примали волонтере из целог света на волонтерске кампове у Србији и градили солидарност уз сваку постављену циглу, сећања памтили аналогним фотоапаратима поред офарбаних зидова школе, а међународна пријатељства неговали лепљењем маркица на разгледнице далеко пре постојања мејла и друштвених мрежа, пркосећи визном режиму који нас је одвајао од света. Данас Волонтерски сервис Србије има развијену мрежу партнерстава широм земље, размењује око 1000 волонтера годишње са земљама света, а у Србији, кроз програм “Млади су закон” подржава 135 неформалних група младих, што значи најмање 600 младих, да ураде нешто од значаја за своју заједницу.
Данас обележавамо Дан волонтера под паролом под којом се обележава у читавом свету, а то је “Волонтирај за инкузивну будућност”. То значи: волонтирај да би сви имали једнаке шансе. Волонтирај да би се глас свих подједнако чуо. Волонтирај да би живот био бољи најосетљивијима. Волонтирај да би основна људска права била свима осигурана. Права на здрав живот, на слободу кретања и говора, на активно учешће, на образовање, на мир.
Волонтирање отвара могућности за све људе, а нарочито оне из осетљивих група под ризиком искључености из друштва, да побољшају квалитет свог живота и играју активну улогу у свом развоју као и развоју својих заједница донирајући своје време, вештине и искуство.
Кроз волонтирање се учи солидарност, емпатија, самосталност, иницијатива, креативност у решавању проблема, тимски рад, разумевање различитости. То је најбоље образовање за 21. век, у ком нам прети отуђење, усамљеност и мржња према различитом.
Још једном, срећан нам Дан волонтера!
Објављено: пре 3 године
Подели овај чланак на: