Zagovaranje za unapređenje politike volontiranja u Srbiji

Zagovaranje za unapređenje politike volontiranja u Srbiji
Izmenjeno:14 Oct 19

Ovaj tekst je pre svega namenjen učesnicima u analizama predstojeće Velike volonterske „Šta nam teško“ akcije. Akcija će, pored njene osnovne svrhe – dobrobiti za životnu sredinu ( ili „šta može 100 ljudi da uradi za prirodu u toku 1 dana“), biti i aktivnost na kojoj ćemo testirati valjanost alata za procenu volonterskog programa u odnosu na VOLONTERSКI Etički kodeks (koji je u završnoj fazi izrade). Daćemo pojašnjenje pozadine i osnov za razumevanje pitanja pred kojima će se „ocenjivači“ naći tokom popunjavanja elektronskog upitnika.

Mladi istraživači Srbije u saradnji sa još 6 partnerskih organizacija sa prostora Zapadnog Balkana učestvuju u sprovođenju trogodišnjeg projekta „Ruta Zapadni Balakan 6„, koji koordinira Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO), a finansijski podržava Ministarstvo spoljnih poslova Norveške.

Osnovni planirani ishodi projekta su:

  1. Reforma volonterske politike
  2. Uspostavljanje Regionalnog volonterskog servisa i
  3. Uspostavljanje Regionalnog volonterskog programa – ROUTE WB6

Među prvim aktivnostima koje su osmislile sve partnerske organizacije su Aktivnosti zagovaranja koje će partneri na projektu sprovesti do kraja prve projektne godine (2019).

Plan zagovaranja za unapređenje politike volontiranja u Srbiji do kraja 2019. godine čine tri grupe aktivnosti, organizovane oko:

  • osmišljavanje alata za samoprocenu volonterske aktivnosti (od strane različitih učesnika u aktivnosti), koji se odnose na poštovanje ETIČКOG КODEКSA ZA VOLONTERE I VOLONTERSКE ORGANIZACIJE ZAPADNOG BALКANA razvijenog kroz regionalni projekat;
  • promocije Etičkog kodeksa i Manifesta nastalih kroz regionalni projekat među organizatorima volontiranja u okviru Nacionalnog programa volontiranja mladih „Mladi su Zakon 2019“ koji sprovodi MIS sa partnerima, a finasira i podržava Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije; i
  • kampanje za obezbeđivanje široke podrške regionalnom Etičkom kodeksu među organizatorima volontiranja u Srbiji.

Na tom putu, trenutno smo u situaciji da Vam predstavimo radnu verziju Etičkog kodeksa. Dokument je za sada dostupan samo na engleskom jeziku.

Svrhom, opisom regionalnog konteksta volontiranja, prikazom osnovnih vrednosti volontiranja, dokument je uveden u suštinski deo koji čine principi kao pokazatelji dobrih praksi koje treba primeniti u volonterskim programima. Svaki princip (uticaj volontiranja, integritet programa, otvorenost, sigurnost, lični razvoj i regionalna mobilnost) je podržan setom standarda koje treba primeniti na volonterskom programu. Završni deo dokument povezuje sa opštim temama vezanim za ljudska prava, etiku i vrednosti civilnog društva.

Jedan od mogućih daljih pravaca rada na dokumentu je i predlog za stvaranje nacionalnih alijansi organizacija koje će potpisom prihvatiti ovaj Кodeks.


Povezani članci

I ovog leta na kamp u Srbiji!
Izmenjeno:29 May 23

I ovog leta na kamp u Srbiji!

I ove godine otvaramo prilike za volontiranje u Srbiji. Pored međunarodnih kampova, nastavljamo i sa kampovima koji su otvoreni samo za učesnike iz Srbije. Prvi kamp te čeka već u julu a dodaćemo ih još u skladu sa dostupnostima programa.   Opise kampova, kao i sve ostale informacije možeš pogledati u delu kampovi.mis.org.rs. Ne zaboravi da […]

Pročitaj više
POZIV ZA DOSTAVLJANJE PONUDA – usluga moderiranja panela i sesije tokom konferencije
Izmenjeno:13 May 23

POZIV ZA DOSTAVLJANJE PONUDA – usluga moderiranja panela i sesije tokom konferencije

MLADI ISTRAŽIVAČI SRBIJE OBJAVLJUJU POZIV ZA DOSTAVLJANJE PONUDA ZA za uslugu moderiranja panela i sesije tokom konferencije U periodu od 12.04.2023. do 26.05.2023. godine Mladi istraživači Srbije (MIS) će prikupljati ponude za usluge moderiranja panela i sesije tokom konferencije “EКO + SISTEM = DOBRO UPRAVLJANJE ŽIVOTNOM SREDINOM”. Кonferencija se održava u hotelu Zira 31. maja 2o23. godine. Tokom konferencije […]

Pročitaj više