ПРЕПОРУКА: Како руковати отпадом у време пандемије

ПРЕПОРУКА: Како руковати отпадом у време пандемије
Измењено:10 апр 20

Иако избацивање смећа делује као ситна дневна рутина, у току пандемије правилно одлагање отпада подједнако је важан чин солидарности и дисциплине као и физичко дистанцирање. Њиме штитите све, али првенствено оне чланове друштва који се одржавајући улице чистим свакодневно излажу опасности од заразе – комуналне раднике. 

С обзиром на то да за сада нема коначног одговора на питање како се све коронавирус може пренети, отпад третирајте уз посебне мере предострожности. Како бисте заштитили себе и друге, придржавајте се следећих смерница:

  • Никада не бацајте коришћене рукавице и маске на улицу, већ сачекајте да дођете кући и ставите их у кесу, добро је вежите и одложите са осталим смећем. 
  • Уколико имате члана домаћинства за ког постоји сумња или потврда да је заражен коронавирусом, побрините се да марамице и предмети које додирује буду одложени у две кесе – мања унутар веће. Обе кесе морају бити добро затворене. Избегавајте сабијање отпада рукама или ногама. 
  • Иако немате симптоме коронавируса или било које друге респираторне болести, заштитне маске и рукавице третирајте исто као што бисте третирали заражен материјал. Пакујте их у добро затворене кесе пре него што их одложите у смеће или контејнер.
  • Када избацујете отпад из домаћинства, добро га запакујте како не би испадао и преливао се. Избегавајте додиривање ручки контејнера и држите физичку дистанцу од комуналних радника. 
  • Одложите избацивање кабастог отпада попут намештаја и душека за неко време након завршетка пандемије. Преузимање таквог отпада представља посебан ризик за комуналне раднике, неформалне сакупљаче и бескућнике. Уједно, дезинфекција таквих предмета је врло сложен процес. 
  • После сваког одлагања отпада добро оперите руке!

С обзиром на недостатак одговарајућих протокола и адекватне опреме за управљање отпадом у ванредној ситуацији, лична одговорност сваког појединца добија на значају у сузбијању заразе – или њеном ширењу. 


Повезани чланци

Да ли смањење буџета Министарства заштите животне средине значи и удаљавање од европских стандарда?
Измењено:15 сеп 23

Да ли смањење буџета Министарства заштите животне средине значи и удаљавање од европских стандарда?

На путу ка Европској унији Србија се сусреће са бројним проблемима, а након одлуке да буџет Министарства животне средине у 2023. години буде смањен за 4 милијарде динара, може се рећи да ће достизање стандарда у овој области бити један од највећих изазова. Коалиција 27 скоро десет година уназад прати напредак Србије у Поглављу 27, […]

Прочитај више
Отворен конкурс „Дунавски уметник 2023“
Измењено:04 сеп 23

Отворен конкурс „Дунавски уметник 2023“

Позивамо заинтересоване, узраста од 6 до 18 година, да се пријаве на овогодишњи конкурс за учешће на Међународном такмичењу „Дунавски уметник 2023“. „Дунавски уметник“ је међународно, еколошко-уметничко, такмичење које организује Међународна комисија за слив реке Дунав и Глобално партнерство за воде за Централну и Источну Европу. Конкурс се спроводи у 14 земаља на сливу реке Дунав од 2004. […]

Прочитај више