Победници „Дунавског уметника 2019“ у Србији

Победници „Дунавског уметника 2019“ у Србији
Измењено:16 нов 20

Међународни конкурс „Дунавски уметник“ је активност Међународне комисије за слив реке Дунав и Глобалног партнерства за воде за Централну и Источну Европу. Конкурс циља узраст од 6-18 година и спроводи се у свих 14 земаља на сливу Дунава од 2004. године.
На предлог Републичке Дирекције за воде Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије, од 2010. године Млади истраживачи Србије координирају овај конкурс у Србији. Приказ конкурса претходних година можете погледати овде.

Тема конкурса се мења сваке сезоне. Млади су позивани до сада да се: активирају за здравији, за чистији Дунав, за очување јесетри, и сл. Овогодишња тема конкурса је била: „МИ ВОЛИМО ДУНАВ“.

Новости 2019. године су нове категорије уметничких радова. Поред досадашњих уметничких радова (од материјала који се пронађу на обалама река Дунавског слива) и једноминутних видеа, ученици су могли да се такмиче са песмом/поемом, композицијом или представом/перформансом; да их осмисле и запишу, или да их изведу, сниме и пошаљу видео запис свог стваралаштва.

На конкурс је стигло преко 60 радова из више градова у Србији. Жири састављен од представника Републичке дирекције за воде, Архус центра Нови Београд и Младих истраживача Србије гласао је тако да су овогодишњи победници по категоријама следећи:

УМЕТНИЧИ РАД

  • „Дунавско ткање“, рад групе ученика ОШ „Стефан Немања“ из Ниша (Даница Јовић, Нађа Станковић, Јана Младеновић и Стеван Стојановић, 8. разред; ментори Весна Костић и Весна Вукојевић).

ВИДЕО/перформанс

  • „Када би човек имао очи Дунава“, рад групе ученика Гимназије „Патријарх Павле“ из општине Раковица (Aна Сићовић 1. разред, Милица Цонић, Љубица Симанић и Филип Васиљевић, 3 разред; ментор: Драгана Ивановић Божић). Ова група је освојила прво место и у категорији ПЕСМА (међу такмичарима из средњих школа).

ПЕСМА (у конкуренцији основних школа)

  • прво место су поделили Наталија Митровић из ОШ „Ђуро Стругар“ са Новог Београда, ментор Снежана Радивојша и група ученика 5. и 6. разреда ОШ „22. октобар“ из Бачког Моноштора (Рената Ђанић, Миа Шимунов, Бруно Плавшић, Ања Ђурин; ментор: Милена Зетовић).

Овде можете погледати СПИСАК АУТОРА НАЈБОЉИХ РАДОВА (од 1. до 3. места по категоријама), који су позвани на Централну прославу Дана Дунава на Земунском Кеју,  у суботу 15. јуна 2019. године, где ће им бити додељене дипломе и награде.

Млади истраживачи Србије, као закључак изводе да су нове категорије  допринеле ширењу тематског спектра учесника и да смо тиме добили неке нове учеснике поред „традиционалних“ . Као пример добре праксе наводимо и два специјано награђена одељења и ментора, Снежану Радивојшу из ОШ „Ђуро Стругар“, Нови Београд и Дејану Борановић Маринковић из ОШ „3. октобар“, Бор, које су широко планирале и реализовале учешће својих ученика у категоријама које су њима најинтересантније. Овај конкурс даје управо велики простор за међупредметну сарадњу и пројектну наставу.

Рад ученика из ОШ „Стефан Немања“ из Ниша, као најбољи у Србији наставља да се такмичи у конкуренцији свих 14 националних победника, за „круну Дунавског уметника 2019“.

По најбољих 5 радова у категоријама Уметнички РАД и ВИДЕО из сваке земље, биће промовисано кроз активности Међународне комисије за заштиту реке Дунав (ИЦПДР), а најбољи видео учествоваће и у својеврсном такмичењу кроз гласање на друштвеним мрежама. До тада нећемо у јавности објављивати радове. Пратите новости у вези са овим конкурсом и гласајте за своје фаворите, када за то дође време.

Млади истраживачи Србије се захваљују свим учесницима и менторима, школама и организацијама које прате овај конкурс и својим ангажманом доприносе да се међу младима шири свест о улози Дунава као међународне реке и потреби заштите свих вода на његовом сливу. Од ове године, Републичка дирекција за воде МПШВ подржва ово национално такмичење кроз конкурс за расподелу буџетских средстава за воде Републике Србије за финансирање организације манифестације Дан Дунава.


Повезани чланци

ПОЧИЊЕ ТРЕЋИ ЦИКЛУС ЕКО-СИСТЕМ програма оснаживања
Измењено:01 мар 23

ПОЧИЊЕ ТРЕЋИ ЦИКЛУС ЕКО-СИСТЕМ програма оснаживања

МЛАДИ ИСТРАЖИВАЧИ СРБИЈЕ ОБЈАВЉУЈУ ПОЗИВ ЗА МРЕЖЕ УДРУЖЕЊА ГРАЂАНА У ОКВИРУ ЕКО-СИСТЕМ ПРОГРАМА ОСНАЖИВАЊА Млади истраживачи Србије позивају удружења грађана која се баве животном средином да се пријаве за учешће у трећем циклусу ЕКО-СИСТЕМ програма оснаживања мрежа удружења грађана. ЕКО-СИСТЕМ програм оснаживања представља главну компоненту пројекта ЕКО-СИСТЕМ: Подршка реформама у заштити животне средине који спроводе […]

Прочитај више
Други састанак Радне групе за израду Националне стратегије заштите животне средине
Измењено:28 феб 23

Други састанак Радне групе за израду Националне стратегије заштите животне средине

Представнице Младих истраживача Србије и партнери на пројекту ВОЛВОКС – Снага заједнице, БОШ и РЕРИ, учествовали су на другом састанку Радне групе за израду националне Стратегије заштите животне средине – „Зелена агенда за Србију“ посвећеном дефинисању циљева Стратегије у складу са стубовима Зелене агенде у Србији. Радионицу је отворила државна секретарка Министарства заштите животне средине, […]

Прочитај више