Млади истраживачи Србије на EPALE о значају едукације одраслих

Млади истраживачи Србије на EPALE о значају едукације одраслих
Измењено:06 авг 20

Допринос Младих истраживача Србије у сектору образовања одраслих препознали су лидери Електронске платформе за образовање одраслих (EPALE) којом руководи Европска комисија. Због тога, имали смо прилику да са читаоцима EPALE сајта поделимо своја искуства са курсевима, тренинзима и едукативним пројектима које смо организовали у последњих 20 година.

EPALE је отворена заједница професионалаца из сфере образовања одраслих, укључујући предаваче, тренере, помоћно особље, истраживаче, академике, као и доносиоце политика.  Овај програм, који финансира Ерасмус+, део је стратегије Европске уније за промоцију образовних могућности за одрасле. EPALE спаја чланове из целе Европе и објављује квалитетан, релевантан садржај о најбољим праксама у области едукације одраслих. Осим блога и претраживача, EPALE организује форуме и окупљања професионалаца из сектора образовања.

Рад Младих истраживача Србије у области волонтерских кампова и заштите животне средине увек је био уско повезан са едукацијом, углавном фокусираном на младе људе. Један од пројеката наше организације био је стварање едукативне платформе Младих истраживача Србије. Курсеви су отворени и доступни свима, а покривају шест области – заштита природе кроз примену ЕУ правних тековина, заштита и управљање водама, учешће јавности у процесима доношења одлука, волонтирање, волонтирање и социјалне вештине и одрживи развој.

„Грађански активизам се не заснива само на доброј намери, већ и на познавању поља којима се бавимо, законодавних оквира и све оне „досадне“ бирократије коју подразумева процес доношења одлука. Једино тако је могуће укључити се у ту причу као равноправан актер,“ истиче координаторка за комуникације Младих истраживача Србије, Асја Францисти.

„Платформа за онлајн едукацију је настала с том идејом у оквиру пројекта SENSE „Заинтересовани за одрживост заштићених подручја – укључити, повезати и ојачати“. Програме обуке развили су стручњаци из Младих истраживача Србије у сарадњи са другим релевантним невладиним организацијама и институцијама,“ додала је она.

На интернет страници Младих истраживача Србије налази се и 39 стручних публикација, чија је сврха да буду извор поузданих информација за све грађане заинтересоване за заштиту животне средине.

Интервју из два дела о едукативним активностима Младих истраживача Србије можете пронаћи на EPALE платформи.

У овом интервјуу, причали смо о горућим проблемима у области заштите животне средине, нашим пројектима и онлајн курсевима. Разговарали смо и о програму ЕКО-СИСТЕМ, чији је циљ да подстакне грађане да се укључе у процесе доношења одлука у сектору заштите животне средине. EPALE платформа је уједно извор квалитетних чланака и публикација, као и место где можеш ступити у контакт са другим члановима заједнице која се бави образовањем одраслих у Европи.

Ако желиш да сазнаш више о курсевима Младих истраживача Србије, овде можеш пронаћи списак и пријавити се.


Повезани чланци

ПОЧИЊЕ ТРЕЋИ ЦИКЛУС ЕКО-СИСТЕМ програма оснаживања
Измењено:01 мар 23

ПОЧИЊЕ ТРЕЋИ ЦИКЛУС ЕКО-СИСТЕМ програма оснаживања

МЛАДИ ИСТРАЖИВАЧИ СРБИЈЕ ОБЈАВЉУЈУ ПОЗИВ ЗА МРЕЖЕ УДРУЖЕЊА ГРАЂАНА У ОКВИРУ ЕКО-СИСТЕМ ПРОГРАМА ОСНАЖИВАЊА Млади истраживачи Србије позивају удружења грађана која се баве животном средином да се пријаве за учешће у трећем циклусу ЕКО-СИСТЕМ програма оснаживања мрежа удружења грађана. ЕКО-СИСТЕМ програм оснаживања представља главну компоненту пројекта ЕКО-СИСТЕМ: Подршка реформама у заштити животне средине који спроводе […]

Прочитај више
Други састанак Радне групе за израду Националне стратегије заштите животне средине
Измењено:28 феб 23

Други састанак Радне групе за израду Националне стратегије заштите животне средине

Представнице Младих истраживача Србије и партнери на пројекту ВОЛВОКС – Снага заједнице, БОШ и РЕРИ, учествовали су на другом састанку Радне групе за израду националне Стратегије заштите животне средине – „Зелена агенда за Србију“ посвећеном дефинисању циљева Стратегије у складу са стубовима Зелене агенде у Србији. Радионицу је отворила државна секретарка Министарства заштите животне средине, […]

Прочитај више