Млади истраживачи Србије
Измењено:06 дец 21
Млади истраживачи Србије обележили су Међународни дан волонтера (5. децембар) свечаном прославом на којој су додељене награде организацијама и појединцима за дорпинос волонтирању и најбоље волонтерске кампове и пројекте у 2021. години.
Прослава је отворена уводним обраћањима државног секретара у Министарству омладине и спорта, Милана Савића и извршне директорке Младих истраживача Србије, Тање Петровић.
Они су најпре резимирали резултате волонтерских кампова, пројеката и акција у 2021. години – више од 2300 младих укључених у ове активности кроз 137 #штанамтешко волонтерских пројеката у 23 округа, 30 волонтерских кампова и 30 волонтерских акција.
„Наш циљ је да едукујемо, подржимо и оснажимо младе да се укључе у живот своје заједнице. Свесни смо значаја волотирања, не само за развој локалне средине, већ и лични и професионални развој младих људи. Честитам вам Међународни дан волонтера и желим да вас позовем да наставимо заједно да унапређујемо животе својих суграђана и заједница“, рекао је Савић
„Кроз волонтирање се учи солидарност, емпатија, самосталност, инциијатива, креативност у решавању проблема, тимски рад и разумевање различитости. Данас обележавамо Међународни дан волонтера под слоганом Уједињених нација – Волонтирајте сада за нашу заједничку будућност. У тренутку кад се планета суочава са пандемијом коронавируса и климатским променама, више него икад је потребно са преузмемо одговорност сада за одрживију, равноправнију и инклузивнију будућност – и мање топлу планету“, позвала је Тања Петровић.
Координаторка волонтерских програма у МИС-у, Марија Перић, представила је резултате пројекта “Национални програм волонтирања младих Млади су закон 2021”. Потом су уручена признања за допринос волонтирању представницима Министарства омладине и спорта, као и партнерским организацијама на пројекту: ТИМ42, Покрет горана Војводине, Центар за грађанско деловање и ГМ Оптимист.
Награду за најбоље волонтерске кампове у 2021. години добили су:
- Камп у Ваљевској Каменици, удружење „Башта може свашта“, Павле Ђорђевић и Дарко Шијакинић
- Камп на Обедској Бари, удружење „Зелени поглед“, Пера Одобашић
- Камп на Голији, планинарско-еколошко удружење „РАС“, Бошко Михаиловић
Искуства са ових кампова је са окупљенима поделила менторка Марија Петровић из Покрет горана Војводине.
Награде су уручене и члановима неформалних група за најбоље „Шта нам тешко“ волонтерске пројекте у 2021. години, а међу 12 награђених нашли су се:
- Скејт за све! – уради сам Скате Парк, Смедеревска Планка
- Снага сликословља, Обреновац
- Обележимо шкокски парк, Пожаревац
- Од здраве половине до целине, Крагујевац
- Победи – фудбалски терен уреди, Село Секурич
- Осликајмо Горњи Милановац, Горњи Милановац
- Културно Двориште, Сремски Карловци o Женска иницијатива, Нови Сад
- Хештег КАКО СИ?, Бечеј
- Кеј је океј – уређивање игралишта на обали Нишаве, Ниш
- Напунимо ормар, Власотинце
- Мало цврчково краљевство, Грделица/Лесковац
Након примљених награда, ментори, организатори и волонтери су имали прилику да представе резултате својих пројеката и размене најбоља искуства из 2021. године.
Објављено: пре 1 годину
Подели овај чланак на: