Млади истраживачи Србије
Измењено:03 авг 18
„Хидро енергија јесте обновљива енeргија, али није одржива.
По теорији и дефиницији хидро-ресурси су обнављиви, али је у пракси другачије. …
НЕ новим термоелектранама!
НЕ новим нуклеарним електранамa!
ДА енергији сунца – GO SOLAR!“
Ово су основни закључци и поруке које шаљу учесници састанка који је одржан у Хрватској, на острву Шолта, у едукативном центру Соларне академије Зелене акције – Friends of the Earth Croatia у месту Вела Стража, од 16. до 19. јула 2018. године. Последњег дана састанка одржана је редовна годишња скупштина SEENET-а – South East European CSOs network on natural resources, energy and transport (Мреже организација цивилног друштва југоисточне Европе у вези са природним ресурсима, енергијом и транспортом, која ради на овим темама али и питањима климатских промена из перспективе заштите животне средине и одрживости). Састанак је подржала Про Натура / Friends of the Earth Switzerland.
Тридесетак активиста за заштиту животне средине из 21 организације из југоисточне Европе и пар гостујућих организација из других земаља (Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Грузија, Македонија, Мозамбик, Србија, Хрватска, Холандија и Црна Гора) окупили су се како би разменили досадашња искуства и планирали нове пројекте који би боље повезали рад у региону на темама произвидње електричне енергије из ресурса „вода“ и „угља“.
Први део састанка био је посвећен размени информација о стању појединих анти-хидро и кампања против угља у региону Југоисточне Европе, као и ширим ЕУ и међународним подацима и трендовима, који су поставили темеље за дискусије које су уследиле. Посебно значајан и интересантан допринос овом делу био је размена искустава грађана и активиста из Фојнице и Крушчице (БиХ) који су се бавили веома успешном организацијом и отпором локалне заједнице. Од посебног значаја је и презентација ФоЕ Мозамбика о угљу и хидролошкој ситуацији у тој афричкој земљи која је целом састанку дала шире међународне перспективе.
Други део састанка био је посвећен стратешким разговорима о томе како унапредити постојећи рад и како да се повећа синергија између различитих кампања у региону, кулминирајући мапирањем потреба, интереса и ресурса који су већ доступни у региону и који ће се укључити у процес планирања будућег регионалног партнерства. (преузето са сајта SEENET-а)
Млади истраживачи Србије су чланица и један од оснивача мреже SEENET. Из Србије у мрежи је још 8 организација: Центар за екологију и одрживи развој – ЦЕКОР, Еко-Ибар, Школа за опстанак, Геоеколошки центар – ГЕЦ, НВО Независна културна асоцијација „Зелено око“, Друштво за заштиту и проучавање птица Србије, Удружење за одрживи развој, а пријемом у чланство на овогодишњој Скупштини SEENET-а придружили су нам се и Уједињени риболовци Србије. SEENET сада има укупно 35 организација чланица из југоисточне Европе.
Разменом информација путем SEENET мреже у ситуацији смо да са вама поделимо (саопштења, приче са блога) примере борбе за очување водних ресурса у региону:
– Поднешене жалбе суду против хидроенергетских дозвола БиХ
– О кампањама Крушчице и Фојнице – примери успешне борбе локалних заједница против изградње МХЕ
– О плановима изградње хидроцентрале у Националном парку Валбона у Албанији
Објављено: пре 4 године
Подели овај чланак на: